Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemny śmietnik w Czerwionce. Zniknęły obrzydliwe kontenery na kółkach

Barbara Kubica
Podziemny śmietnik w Czerwionce
Podziemny śmietnik w Czerwionce Barbara Kubica
Podziemny śmietnik w Czerwionce: Na pięknych osiedlach willowych, hotelowych promenadach, czyli ulicznych deptakach odwiedzanych tłumnie przez turystów we Francji, Hiszpanii, są już normą, u nas - ciągle to drogi bajer, na który często gminy żałują pieniędzy. Innego zdania byli urzędnicy w Czerwion-ce-Leszczynach, którzy na terenie zabytkowego, ponad 100-letniego osiedla familoków, kazali postawić pierwszy w regionie podziemny śmietnik.

Podziemny śmietnik w Czerwionce już działa. Zobaczcie!

Podziemny śmietnik w Czerwionce już działa. Mieszkańcy są zachwyceni, bo placu nie "zdobią" już - roznoszone przez wiatr, psy i bawiące się dzieci - odpady wystające z kontenerów na kółkach. Nikt też w okolicy nie musi się martwić o smród roznoszący się wokół śmietnika. Aby wyrzucić odpady z domowej kuchni, mieszkańcy potrzebują specjalnej karty, przypominającej kartę kredytową czy bankomatową.
- Wygląda to na pewno ładniej niż tradycyjny śmietnik. Dla mnie to świetny pomysł, bo od razu wokół budynku zrobiło się czyściej - mówi nam Grażyna Olma, mieszkanka osiedla familoków w Czerwionce.
Jak to działa? Ekologiczna wyspa powstała kilka metrów od zabytkowych budynków przy ulicy Kombatantów. Nad ziemią wystają tylko niewielkie, przypominające budki telefoniczne tzw. pillary. Jest ich pięć - każdy oznaczony innym kolorem. Do każdego z nich wrzucany jest inny rodzaj domowych odpadków - do jednych plastik, do innych szkło oraz odpady zmieszane. - Zastępują często przepełnione kubły, niwelują przykre zapachy, poprawiają estetykę i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w przestrzeni miejskiej - zachwala pomysł Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czer-wionce-Leszczynach. - Pomysł rzeczywiście fajny, ale sądzę, że póki co to tylko "bajer", na który pozwolić mogą sobie nieliczne gminy - mówi Łukasz Pomykoł, urbanista z Rybnika.
Co ważne, śmieci do nowoczesnego kontenera wyrzucają tylko mieszkańcy najbliższych budynków. Każda rodzina, lokator otrzymali za darmo specjalne czipowe karty.
- Przykładam taką kartę do specjalnego czytnika na naziemnej części kontenerów, otwierają się drzwiczki i wrzucam butelki. To dość proste - mówi nam Regina Rowdo, mieszkanka osiedla.
Każdy podziemny kontener mieści 3 metry sześcienne śmieci i opróżniany jest wówczas, jeśli jest zapełniony w co najmniej 80 procentach. Budowa podziemnego śmietnika to część projektu rewitalizacji zabytkowego osiedla familoków, w ramach którego cały teren wokół ponad 100 budynków został uporządkowany. Koszt inwestycji to ponad 12 mln złotych.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czerwionkaleszczyny.naszemiasto.pl Nasze Miasto