Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe fabryki w Czerwionce: Jedna w budowie, drugi z inwestorów kupił właśnie ziemię

Barbara Kubica
Budowa zakładu Tenneco w Czerwionce-Leszczynach
Budowa zakładu Tenneco w Czerwionce-Leszczynach Barbara Kubica
Nowe fabryki w Czerwionce: Zaledwie kilka tygodni temu w Stanowicach pełną parą ruszyła budowa nowej fabryki Tenneco, a już wiadomo, że w gminie powstanie kolejna.

Nowe fabryki w Czerwionce: Jedna się buduje, druga powstanie wkrótce

Nowe fabryki w Czerwionce: Zaledwie kilka dni temu dyrekcja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprzedała kolejne 1,5 hektara ziemi pod budowę nowego zakładu w Czerwionce-Leszczynach. Na działce przylegającej do ulicy Armii Krajowej, pomiędzy Leszczynami a Czerwionką, powstanie wkrótce zakład zajmujący się produkcją chemii budowlanej. - Firma zajmuje się między innymi produkcją uszczelek. Wiemy, że będzie to zakład wykorzystujący nowoczesne technologie, więc na początku pracę znajdzie tam kilkanaście osób. To jednak duża firma, więc niewykluczone, że będzie rozwijała swój oddział w gminie - mówi Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki.
To już drugi inwestor, który w przeciągu zaledwie kilku miesięcy zdecydował się wybudować swój zakład właśnie w Czerwionce-Leszczynach. Podobne zakłady póki co wyrastają na razie tylko w Żorach, a pozostałe miasta takie jak Rybnik, czy Wodzisław Śląski o budowie nowej fabryki, na razie tylko marzą. Włodarze tych miast i gmin marzą także o powstaniu takiego zakładu jak Tenneco Silesia, który powstaje także w gminie, ale na terenach przylegających do autostrady A1. Tam, na 8-hektarowej działce, praca wre już od kilku tygodni. Powstaje spory budynek administracyjny i dwie hale produkcyjne. To będzie prawdziwy gigant. Obiekt ma być gotowy w maju przyszłego roku i patrząc na tempo budowy, nikt nie ma wątpliwości, że ta data zostanie dotrzymana. - Na początku swojej działalności zakład zatrudni około 280 osób. Tyle osób zostanie przyjętych do pracy do połowy przyszłego roku. Docelowo w zakładzie powstać ma około 800, a nawet i więcej miejsc pracy - mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy Czerwionka-Leszczyny.
Taka ilość miejsc pracy to manna z nieba dla gminy, gdzie bezrobocie jest jednym z największych problemów. Po tym jak zamknięto kopalnię Dębieńsko, to urząd gminy - zatrudniający w szkołach i jednostkach kilkaset osób - był największym pracodawcą w okolicy.
To jeszcze nie koniec inwestycji. Już teraz kolejne dwa przedsiębiorstwa mocno pukają do bram gminy. Jedna z firm z branży spożywczej chciałaby budować w sąsiedztwie autostrady A1 w Bełku swoje centrum przeładunkowo-dystrybucyjne. Druga to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją chemii basenowej. Obie są mocno zainteresowane pozyskaniem gruntów w gminie.
- Także w sąsiedztwie autostrady, ale już nie na terenach włączonych do Katowickiej Strefy Ekonomicznej, powstać ma duże centrum serwisowe dla samochodów ciężarowych. Firma jest w zasadzie na etapie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę - mówi Wolnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czerwionkaleszczyny.naszemiasto.pl Nasze Miasto