Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki strój do biegania wybrać? O czym pamiętać?

Paula Apanowicz
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego – to sport o niezwykłych korzyściach zdrowotnych, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, kondycję, odporność i układ krążenia, a przy tym oszczędny. Biegać można niemal wszędzie. Niewielka inwestycja finansowa wiąże się jednak z zakupem odpowiedniego stroju do biegania dla początkujących. Wbrew pozorom do biegania nie wystarczy bowiem bawełniana koszulka i spodnie dresowe, które nie zapewnią naszej skórze odpowiedniej cyrkulacji powietrza i skrępują ciało w trakcie ruchu. Jaki strój do biegania będzie najlepszy? Sprawdź nasz poradnik dla początkujących biegaczy.

Strój do biegania dla początkujących

Niektórzy wychodzą z założenia, że biegać można niemal we wszystkim – spoczywającej na dnie szafy od długich lat koszulce i przetartych dresach. Nic bardziej mylnego! Dresowe spodnie mogą bowiem obcierać skórę przy dłuższym biegu i nie odprowadzą z niej potu, podobnie jak zwykły T-shirt – pod wpływem wilgoci bawełna staje się ciężka i mokra, przyklejając się do ciała, co wywoła dyskomfort przy treningu. Z tego względu sięgajmy po specjalną odzież wykonaną z myślą o biegaczach, dostępną w każdym sklepie sportowym.

Profesjonalny strój do biegania jest wykonany z materiałów technicznych, charakteryzujących się dobrą cyrkulacją powietrza i zdolnością odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry. Stroje do biegania powinny wyróżniać się ponadto elastycznością i krojem dopasowanym do typu naszej sylwetki. Odzież dedykowana biegaczom nie powinna być zbyt ciasna, aby nie uciskać ciała, ale też nie za luźna – oversize’owe fasony mogą bowiem plątać się między nogami, odbierając radość z samego biegu.
Podstawowe elementy stroju każdego biegacza, również początkującego, to:

  • koszulka do biegania,
  • legginsy do biegania,
  • krótkie spodenki do biegania,
  • obuwie do biegania,
  • skarpety do biegania,
  • w zimowym sezonie: bluzy, kamizelki i kurtki sportowe.

Skomponuj strój i zacznij biegać już dziś!

Materiały promocyjne partnera

Treningowy zestaw można uzupełnić o różnorodne akcesoria m.in. smartbandy, pasy odblaskowe, na telefon czy bidon z wodą. Z ich zakupem możemy jednak wstrzymać się do momentu, aż na dobre zaangażujemy się w rutynowe bieganie. Zdarza się bowiem, że mimo początkowego zapału osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem zaprzestają dalszych treningów. Okazuje się np. że taka forma ruchu nie odpowiada naszym schorzeniom jak problemy z kręgosłupem i po konsultacji lekarskiej musimy zaniechać tego typu ćwiczeń. Z tego względu na początku lepiej jest zakupić buty do biegania, a także koszulkę z technicznej tkaniny i sportowe spodnie, a nabycie droższych dodatków można odłożyć na później.

Dobre obuwie do biegania to podstawa!

Szczególną uwagę przy kompletowaniu treningowego outfitu należy zwrócić na buty do biegania. To one zapewnią nam nie tylko komfort w czasie ćwiczeń, ale też bezpieczeństwo. Profesjonalne obuwie dla biegaczy amortyzuje stopę oraz stawy i zapewnia stabilność, chroniąc nas przed ewentualną kontuzją.

Najlepsze buty do biegania są lekkie, a przy tym solidne i wytrzymałe. Znaczenie ma ich podeszwa, która powinna wyróżniać się elastycznością, a przy tym odpowiednią grubością, dzięki której nie będziemy odczuwać nierówności nawierzchni i drobnych kamyczków podczas treningów w parku czy lesie. Buty powinny być dopasowane, ale nie za ciasne – dobrym zwyczajem jest wybieranie butów do biegania o pół rozmiaru większych niż te, które nosimy na co dzień.

Wygodne buty do biegania to podstawa!

Materiały promocyjne partnera

Jaki strój do biegania wybrać zimą?

Dobre stroje do biegania nie krępują ruchów w czasie treningu, odprowadzają wilgoć ze skóry, a przy tym izolują naturalnie wytwarzane przez organizm ciepło. Problem z doborem odzieży do biegania pojawia się, gdy za oknem temperatury sięgają 0 stopni. W czym biegać zimą, aby nie zachorować? W czasie treningu na mroźnym powietrzu nie możemy oczywiście zmarznąć, ale powinniśmy też unikać jeszcze gorszego w długofalowych skutkach przegrzania. Jak zatem ubrać się na zimowe bieganie, aby zachować komfort cieplny?

Te akcesoria będą przydatne!

Materiały promocyjne partnera

Możemy stosować się do zasady „dodatkowych 10 stopni”. Polega ona na tym, że przed rozpoczęciem treningu sprawdzamy panującą na zewnątrz temperaturę, a następnie dodajemy do niej właśnie 10 stopni, ubierając się adekwatnie do otrzymanego wyniku. Jeśli zatem w zimowy poranek temperatura wynosi 2 stopnie, po zastosowaniu wspomnianej zasady otrzymamy sumę 12 stopni i do takiej temperatury dostosowujemy strój biegacza. W czasie ruchu nasz organizm wytworzy bowiem dodatkowe ciepło. Zamiast grubej sportowej kurtki i ocieplanych legginsów wystarczy nam zatem lżejsza kurtka do biegania lub połączenie bluzy oraz bezrękawnika. W takim zestawie nie zmarzniemy, ale też się nie przegrzejemy i nie spocimy, zachowując komfort w trakcie ćwiczeń.

Szukasz okazyjnych cen na buty sportowe? Sprawdź kody rabatowe ADIDAS oraz promocje i przeceny w innych sklepach sportowych:

Polecane kody rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaki strój do biegania wybrać? O czym pamiętać? - Strona Kobiet

Wróć na czerwionkaleszczyny.naszemiasto.pl Nasze Miasto