Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fejsbukowy fanpage Gryfnie, którego autorami są Krzysiek i Klaudia Rokselowie z Pszczyny ma fanów

Karol Świerkot
fot. archiwum gryfnie.com
Flek, haziel, łostuda, to naprawdę gryfne słowa. Wiedzą o tym Klaudia i Krzysztof Rokselowie z Pszczyny. Ich fanpage "Gryfnie" ma już na facebooku 18,5 tys. lajków. To na nim propagują śląską godkę, przypomninają typowe śląskie słowa, o których się niestety coraz częściej zapomina.

"Gryfnie" to Wasz facebookowy fanpage, przypominacie na nim typowe śląskie słowa. Skąd pomysł na takie propagowanie śląskiej godki?

Chcemy trafiać do ludzi młodych, którym niestety śląska godka często kojarzy się ze skansenem. Na facebooku chcieliśmy do nich dotrzeć z przekazem, że nasza godka może być ciekawa i piękna. Nie tylko dla fanów śląskich szlagierów i Bercika.

Dlatego Facebook?
Jest to dziś najlepsze medium, ale nie przywiązujemy się do niego. Za pięć lat to może być twitter.

Każde słowo jest opatrzone dodatkowym zdjęciem.
To pozwala łatwiej zapamiętać dane słówko, a zdjęcie oddaje to, co ono oznacza. Takie zapamiętywanie przez skojarzenia. Poza tym, na facebooku pojawia się wiele nowych postów, chcemy, aby nasze były zauważalne, gdzieś między nowymi informacjami z Dziennika Zachodniego a demotywatorami.
Zdjęcia też nie są chyba przypadkowe.
Każde jest starannie wybierane. Musi oddawać wybrane słowo. I tak. np. przy słowie pochać (rozrabiać), mieliśmy dziecko ciągnące krokodyla za ogon.

Skąd biorą się pomysły na słowa, które zamieszczacie?
Wszystko dzieje się spontanicznie. Poszukując słówek nie przeglądamy słowników, tylko bierzemy je z życia. np. słowo flek (plama). Wystarczy, że Klaudia się pobrudzi lodami i już słowo przychodzi na myśl (śmiech). To są słówka związane z chwilą, z dniem, z tym co dzieje się za oknem.

18,5 tys. lajków w niecały rok, Fanów macie już sporo
Przedział wiekowy fanów mamy od 12 do 70 lat (śmiech). Sporo osób też aktywnie komentuje. Czasem nas ganią, że pisownia danego słowa jest inna niż my napisaliśmy. Wtedy zaczyna się dyskusja. Bo przecież godka śląska się różni w zależności od regionu.

A jak to właściwie jest z tą znajomością godki śląskiej wśród młodzieży?
Nie jest tak źle, jak się oficjalnie mówi. Po prostu wiele osób na co dzień tej mowy nie używa, co nie znaczy, że jej nie zna. I znacznie lepiej znajomość śląskiej godki wypada na wsiach niż w miastach. Można zauważyć, że po śląsku mówią lepiej te osoby, które miały dobry kontakt ze swoimi dziadkami. Sami sprawdzamy też znajomość niektórych słów, wśród przechodniów na ulicy. Podchodzimy z mikrofonem i pytamy o znaczenie. Ważne jest też, że np. poprzez facebooka, śląskie słowa trafiają do ludzi z poza Śląska i budzą ich zainteresowanie.

Oboje jesteście rdzennymi Ślązakami?
Klaudia jest Ślązaczką, ja urodziłem się w Krakowie. Ale do liceum chodziłem już tutaj, do Chrobrego. Pomimo że znam znaczenie słów, nigdy nie będę miał tego akcentu. To jest tak jak z językiem angielskim.

A jak byście ocenili nasze poczucie humoru, czy mamy do siebie dystans. Ostatnio było sporo kontrowersji np. przy okazji klipu "Gorzołka"
To zależy, jest z tym różnie. Fakt, że dla niektórych osób ta śląskość, strój, godka są nawet ważniejsze niż religia, nie chcą żeby było to wyśmiewane, lub pokazywane właśnie przy lejącej się wódce. Z drugiej strony wiadomo, jaką konwencję ma heavy metal.

Gryfne słowa

Flek to je po polsku plama. Nojgorszy je tintynflek na hefcie. A jak już kapło na galoty, to dopiyro mama w doma robiła haja.
Popuczono Hymda Czyli pognieciona koszula
Klapsznita inaczej kanapka. Szałot, tomaty, kyjza, chlyb...
Szmakuje nojlepij przy ciyżkij robocie.
Kokotek, czyli kran. Szanuj woda, Zakrynć kokotek!
Bryle, znaczy okulary. Co jo bych zrobiła bez tych bryli.
Hazok to po prostu królik. Bez ty pola fyrdzgo hazok a szłapkami drabko przebiyro.
Mota czyli ćma. Mota to je taki zwiyrz, kiery poznocie jak se łokna niy zawricie we wieczór.
Nupel to po polsku smoczek. Coż też to dzisioj ty bajtle cyckajom
Masara czyli wielka mucha. Srogo masara loto mi po izbie, ani drzimnyć sie niy umia

źródło: Gryfnie

Znacie jakieś gryfne śląskie słowa? Podzielcie się nimi! Czekamy na Wasze propozycje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto