Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co powinieneś wiedzieć o lordozie?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Wiele osób obecnie zmaga się z problemami z kręgosłupem. Dlatego tak istotne jest to, aby wiedzieć, co nam grozi.

Problemy z kręgosłupem to prawdziwa zmora naszych czasów. Niewłaściwe zachowywanie postawy, brak aktywności fizycznej, praca siedząca – wszystko to odbija się na naszym kręgosłupie. Dlatego tak ważne jest to, aby poszerzać swoją wiedzę na temat wad postawy. Jednym z najpoważniejszych skrzywień kręgosłupa jest lordoza.

Co to jest lordoza?

Kręgosłup człowieka jest w naturalny sposób „wygięty”. Ma on krzywizny, które ułatwiają utrzymanie ciężaru całego ciała (kyfoza piersiowa, lordoza szyjna i lędźwiowa). Patologiczne skrzywienie ma miejsce, gdy te odchylenia są za małe lub za duże.

Jedną z najbardziej znanych wad postawy, obok kifozy i
skoliozy, jest lordoza. Normalny kąt lordozy lędźwiowej wynosi 30–50 stopni, zaś szyjnej mieści się w zakresie od 20 do 40 stopni. Jeśli granice te zostaną przekroczone, wówczas możemy się niepokoić. Lordoza jest to skrzywienie kręgosłupa, które polega na wygięciu odcinka lędźwiowego bądź szyjnego kręgosłupa ku przodowi (w stronę brzucha). Skrzywienie to często łączy się z drętwieniem nóg, mrowieniem, odczuwaniem bólu.

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje lordozy: nadmierna lordoza i zniesienie lordozy. Nadmierna lordoza występuje najczęściej na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zniesienie lordozy powstaje na odcinku lędźwiowym i szyjnym. Aby zdiagnozować skrzywienie, powinniśmy udać się do lekarza. Podczas konsultacji orzeknie on, czy mamy problem z lordozą. Należy być również przygotowanym na to, że w celu postawienia trafnej diagnozy konieczne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego.

Skąd bierze się lordoza?

Patologiczna lordoza może mieć wiele przyczyn. Czasem skrzywienie spowodowane jest osłabionymi mięśniami, innym razem może być skutkiem jakiegoś urazu. To jednak nie wszystko. Wśród przyczyn lordozy wymienia się inne wady kręgosłupa. Ponadto do tego skrzywienia może dojść przez osteoporozę, rwę kulszową, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, achondroplazję, a nawet przez gruźlicę.

Warto również dodać, że różne rodzaje lordozy nie mają tych samych przyczyn. Nadmierna lordoza jest wynikiem nabytych oraz wrodzonych wad postawy. Z kolei zniesienie lordozy powstaje przez rwę kulszową, jakiś uraz czy stan zapalny.

Jak można poradzić sobie z patologiczną lordozą?

Jeśli zdiagnozowano u nas lordozę, to musimy przygotować się na fizykoterapię oraz gimnastykę korekcyjną. Być może konieczne będzie noszenie specjalnego gorsetu. Jeśli specjalista zaleci ćwiczenia, to będzie to aktywność, której celem będzie wzmocnienie mięśni pleców.

Zdarza się jednak, że skrzywienie jest tak niebezpieczne dla zdrowia, że ratunkiem może być tylko operacja. Jest to konieczne, gdy kręgosłup uciska organy wewnętrzne, rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe lub po prostu przez lordozę nie można normalnie się poruszać. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że sposób leczenia zostanie indywidualnie dopasowany do pacjenta podczas wizyty u lekarza. Leczenie jest bowiem uzależnione od stopnia skrzywienia kręgosłupa oraz wieku chorego.

Dlaczego leczenie lordozy jest tak ważne? Ponieważ jeśli to zaniedbamy, to po pewnym czasie możemy doświadczyć bardzo przykrych powikłań. Częste bóle pleców, artretyzm, problemy z nogami, okolicami bioder, a nawet organami wewnętrznymi – z tym wszystkim będziemy musieli zmagać się, jeśli nie wyleczymy lordozy.

Jeśli sami nie mamy problemów z kręgosłupem, to nie zwalnia nas to ze wzmożonej czujności. Powinniśmy bowiem czuwać nad właściwą postawą swoich dzieci. Bardzo ważne jest to, aby od czasu do czasu udać się z nimi do specjalisty, aby ten ocenił, czy nie zaczęły się jakieś patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa. Jeśli lordoza zostanie wykryta wcześniej, to dzięki ćwiczeniom korekcyjnym uda się zniwelować jej szkodliwy wpływ na zdrowie malucha.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto